Čierna labuť

Autor: Beáta Javorčíková | 29.3.2015 o 9:10 | Karma článku: 5,01 | Prečítané:  656x

Rivalita na baletnej pôde. To je len kúsok príbehu, ktorý divákom ponúkol režisér Darren Arronovsky v roku 2010.

Je to už dávno, ten rok 2010. Medzitým vyšlo veľa dobrých filmov. No, Čierna labuť na mňa pred tými piatimi rokmi zapôsobila tak, že som neváhala a vrátila som sa k nej.

Divadelný režisér si vyberá baletnú sólistku, ktorá má zatancovať dve postavy. Jednou je biela a druhou čierna labuť. Vraví: „Táto inscenácia je otrepaná. Teraz vám však prinášam úplne nové spracovanie.“ Nevraví to však len o predstavení, týmto mottom sa ponáša celý film.

Sama hlavná hrdinka nám počas filmu vyrozpráva obsah Labutieho jazera. Je to príbeh dievčaťa, ktoré bolo zakliate a premenilo sa na labuť. Zamiluje sa do princa, no toho omámi svojim čarom jej čierne dvojča. Príbeh končí smrťou bielej labute, ktorá si dobrovoľne vezme život. Moment vyrozprávania príbehu vo filme, symbolizuje úplne nové spracovanie tohto hádam najznámejšieho baletného príbehu. Nadrogovaná Nina ho povie chlapcovi, s ktorým sa ešte ten večer zoznámi a neskôr si s ním aj inými užíva.

Newyorská baletka Nina (Natalie Portman) žije so svojou matkou, bývalou baletkou. Na ničom inom jej nezáleží, len na tanci. Po celý film trénuje veľmi tvrdo. Jej technika je vypracovaná, no chýba jej ten správny výraz, vášeň, či uvoľnenosť. Jej honba za dokonalosťou ju práve o dokonalosť pripravuje. Má fyzické problémy, chradne, nevedomky prestáva jesť a môžeme ju často krát vidieť stáť nad záchodovou misou. Či už záber na nohy, kde je telo zakryté kabínkou, a neskôr aj úplne zblízka.

Väčším problémom v jej prípade je psychika. Na rôznych miestach začne stretávať samú seba. Napätie týchto stretnutí sa stupňuje. Film dostáva hororový nádych a divák má pocit, že Nina je naozaj biela labuť, ktorá bojuje so svojou zlou dvojníčkou.

Príbeh je obohatený o postavu Lily (Mila Kunis), novej baletky v divadle. Lily je presný opak Niny. Je vášnivá, jej technika síce nie je dokonalá, ale tanec nehrá, z jej pohybu sa valia emócie. Nina si vsugeruje, že jej Lily chce ukradnúť rolu. Ak prirovnáme Ninu k bielej labuti, môžeme prirovnať Lily práve k tej čiernej, aj keď to si predstavuje len Nina. Čierna labuť má niekedy tvár Lily a v zápätí sa mení na Nininu.

Film je podčiarknutý silnou sexualitou. Túto líniu vytvára najmä režisér Thomas (Vincent Cassel). A zatiaľ čo sa snaží vydolovať z Niny aspoň kúsok vášne, ona sa tomu nevie poddať. On je sklamaný, lebo v Nine nachádza len bielu labuť.

Problematickou postavou vo filme nie je len Nina. Do tejto skupiny by som zaradila aj jej matku, ktorá sa snaží žiť svoj neúspešný baletný život prostredníctvom svojej dcéry. Matka (Barbara Hershey) sa o dcéru až príliš stará. Nedopraje jej súkromie, dokonca, keď zistí, že si Nina podvedome fyzicky ubližuje (aj keď ona nevie, o Nininej chorobe) vyzlečie ju a vytiahne do kúpeľne, kde jej začne strihať nechty, aby si nimi nemohla škrabať ranu na chrbte.

Ku koncu filmu je Nina v úplnom amoku. Keď matku nechce pustiť do svojej izby, no ona sa tam napriek tomu chce dostať, Nina privrzne celou silou vytŕčajúcu ruku o zárubňu.

Vyvrcholením filmu je predstavenie Labutie jazero. Po prvom dejstve, kde hrá Nina bielu labuť, zabíja Lily. Keď tancuje čiernu labuť, tancuje dokonale. Už nie je sebou, premieňa sa na ňu. Výjav je doplnený aj technikou, z chrbta jej rastú krídla a telo pokrýva perie.

Cez prestávku sa v šatni sa objavuje Lily a chváli ju. Koho potom zabila, keď Lily žije? Odpoveď jej dáva červená škvrna na bruchu kostýmu bielej labute. Nina zomiera pri úmrtnej scéne bielej labute a so slovom „dokonalosť“ na perách.

Film je doplnený klasickou hudbou Pyotra Ilyicha Tchaikovského – Labutie jazero. Takže odporúčam všetkým milovníkom vážnej hudby. Na scenári psychologického thrilleru pracovali Mark Heyman, Andres Heinz, John J. McLaughlin. Film získal ocenenie Oscar za rok 2011, a to Natalie Portman ako najlepšia herečka v hlavnej úlohe.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

K útoku sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát.

SVET

Zomierali najmä mladí a deti. Manchester sa zomkol

Na koncerte Ariany Grandovej bolo až 21-tisíc ľudí.

PRIMÁR

Urológ: Užitie tabletky nerobí erekciu

O sexuálnom živote muža po päťdesiatke hovorí JOZEF DÚBRAVICKÝ.


Už ste čítali?