Verím v istú rovnováhu

Autor: Beáta Javorčíková | 25.3.2015 o 19:08 | Karma článku: 5,44 | Prečítané:  664x

Rovnováha v živote... Tam kde je niečo pridané je niečo iné odobraté. Zoberte si zo života pár jednoduchých príkladov. A ak vám teraz žiadne nenapadajú, tak si môžte o nejakých prečítať.

Sláva a bohatstvo. Núdza o jedlo a pohodlie síce nie je. Potreba súkromia páli čoraz viac. Predstava, že neviete, kto je váš skutočný priateľ a kto má rád len to, čo máte, vie bolieť. Každý o tomto predsa počul. Každý pozná osobnosť, ktorá mala „všetko“ a napriek tomu podľahla depresiám.

Vymýšľam si? Naši predkovia však tvrdili niečo podobné. „Bez práce nie sú koláče“, vraví príslovie. A ďalšie: „Po smiechu býva plač.“ Tieto príslovia vravia tiež o tom, že život nie rovina. Je to zhluk množstva vlniek, či vĺn. Raz sme hore, potom dole. Pracujeme na niečom, napriek tomu, že nás to stojí námahu. Zadosťučinenie z úspechu je ale oveľa lepší pocit ako spomienka na prespaný deň, týždeň, mesiac. Je to ako keď idete na túru. Trápite sa, ste zadýchaní. Ale čo ten výhľad? Čo ten príjemný pocit unavenosti a otupenosti večer, keď vám zaspávanie ide ľahšie ako inokedy?

Človek, čo vo vzťahu viac miloval... Dokáže prežiť tie najkrajšie momenty. Netrápi ho sebectvo, odovzdá všetko, čo má. A výčitky nemusí mať žiadne, z ničoho. Je úprimný a všetko myslí vážne. Rozchod je preňho však oveľa bolestivejší ako pre druhú stranu. Tri roky sa pýta sám seba ako má ďalej žiť...

Pozrite si typológie osobností, ktoré vyčlenil Hippokrates! Melancholik? Vzťahy nadväzuje ťažko, no tie, čo si vybuduje sú hlboké a trvácne. Sangvinik je prispôsobivý, no jeho prežívanie citov nie je veľmi hlboké. To nám vravia múdre zdroje. Keď si to čítam ja, vravím, že mi to pasuje do mojej „teórie rovnováhy“. Napriek tomu, že melancholik je väčšinu času smutný, veci, ktoré prežíva, prežíva intenzívne. Intenzívnejšie ako dokáže sangvinik. Keď je šťastný, naozaj to stojí zato. Je to veľmi plnohodnotné a také silné, že keď príde „obdobie smútku“ ani neverí, že to „šťastie“ niekedy mohlo byť. Sangvinik dokáže byť spokojný skoro stále. No, keď príde chvíľa, ktorá by mala pamäti patriť roky, prežije ju tak, ako keď si pred chvíľou natieral chlieb s maslom. Samozrejme, teraz veľmi zveličujem.

 

Áno, verím v rovnováhu. Verím v to, že keď niečo niekam vložíte, vráti sa vám to. A aj s úrokmi. To, čo som práve napísala plynie nie len z pozorovania, ale je to aj logické. Predstavte si, že sa o niečo staráte. Robíte to dobrovoľne a s láskou, napĺňa vás to... Už len tým sa vám to celé vracia. Čo vlastne vracia? Zostáva to stále s vami, ba aj vo vás. A nakoniec milý bonus, o ktorý vám vôbec nešlo. Či už to bola rastlinka, o ktorú ste sa starali. Vyrástli z nej krásne kvety. A myslím, že aj deti, o ktoré sa rodičia s láskou starali, sa k nim vždy rady vrátia, aj keď sú už dospelé.

 

Rovnováha tu je! Konajte dobro, a hlavne myslite na to, že dobro sa dá konať len nezištne!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?